Пиломатеріали на торгах, організованих українськими товарними біржами

  • 36

На українському ринку деревини пиломатеріали користуються значним попитом. Однак учасники ринку неодноразово заявляли про необхідність створення прозорого інструменту її продажу. Завдяки сучасним онлайн-торгам, які проводять українські ліцензовані біржі, деревна сировина реалізовується без незаконних махінацій і незрозумілого посередництва «третіх» осіб.

Пиломатеріали на електронних біржових аукціонах

Під визначення пиломатеріалів підпадають різноманітні вироби, які лісозаготівельні господарства отримують після розпилювання цілих колод. Є чимало якісних і технічних параметрів, за якими подібні заготовки підлягають класифікації. Звісно, вони безпосередньо впливають і на визначення початкової вартості лотів на торгах.

Залежно від розміру поперечного перерізу і співвідношення сторін, пиломатеріали, які можна придбати на одній з ліцензованих бірж, діляться на кілька основних типів:

  • бруси – вироби видовженої форми з квадратним або прямокутним поперечним розрізом, сторони якого співвідносяться у пропорції максимум 1:2, а товщина становить 10 см;
  • бруски – менші варіації великих брусів. Вони мають ті самі пропорції, однак їх товщина менше 10 см;
  • дошки – пиломатеріал з прямокутним перерізом, товщина якого коливається від 1,5 до 10 см, а ширина є більшою за товщину щонайменше у два рази;
  • обапіл – оскільки у поперечному розрізі колода має форму кола, а бруси і дошки – прямокутника, то після розпилу лишаються бокові частини. Один їх бік прямий, а інший округлий.

Також за формою розпилу пиломатеріали можуть бути обрізними, необрізними або обрізними лише з однієї сторони. Бокові краї обрізних виробів ретельно обробляють, тож вони мають бути такими ж гладкими, як і поперечні зрізи. І навпаки, у необрізних заготовок їх залишають у первинному вигляді. У останньому випадку необробленими лишають тільки один край.
На ціну, за якою на біржових торгах можна купити пиломатеріали, впливає і ступінь їх обробки – за цією характеристикою їх поділяють на стругані, нестругані, обстругані пласко або фігурно, шпунтовані. Нестругані вироби не обробляються взагалі, а їх краї лишають у природному вигляді. Стругані, навпаки, шліфують на спеціальних установках.

Купити пиломатеріали на прозорих торгах, організованих біржею деревини

Ще у 2021 році проведення аукціонів з купівлі-продажу необробленої деревини, у тому числі пиломатеріалів, почало відбуватися на спеціальних торгових біржах, які отримали відповідну ліцензію. Даний напрямок приваблює як нових учасників, так і постійних клієнтів бірж, які, зокрема, можуть бути резидентами інших країн.

Якщо говорити про фінансові результати, то протягом липня 2022 року на них відбулося кілька десятків торгів, на яких лісгоспи реалізували більше 476 тис. кубометрів деревини, у тому числі пиломатеріалів, загальною вартістю більше 1 млрд. грн. Найбільшим попитом серед покупців користувалися обрізні дошки, дрова і заготовки для виготовлення піддонів.

Отримуйте офіційну акредитацію і швидше приймайте участь в торгах. Слідкуйте за останніми новинами ринку на сайті Асоціації деревообробних підприємств України aweu.org.ua.

Попередня стаття Купити пиломатеріали в Житомирській області на е-аукціонах
Наступна стаття За період 1-5 серпня на УУБ реалізували  понад  61 тис. куб. м необробленої деревини на 127 млн грн