Пиломатеріали з бокової частини колоди на аукціонах ліцензованої біржі

  • 32

На організованих електронних торгах придбати пиломатеріал з бокової частини колоди (обапіл) можна за реальною ринковою ціною – без незаконних махінацій і незрозумілих націнок. Приймаючи участь в аукціоні з купівлі-продажу деревини на спеціальній ліцензований біржі, представники бізнесу чесно конкурують між собою та у рівній мірі мають шанс стати переможцем і отримати потрібну сировину на повністю прозорих умовах.

Пиломатеріал з бокової частини колоди на електронних біржових торгах

На сьогоднішній день питання раціональної заготівлі і подальшого використання деревної сировини хвилює не лише екологів, а й учасників ринку, чимало яких є членами Асоціації деревообробних підприємств України. Так, в процесі оброблювання зрубаних стовбурів з 1 тис. м3 деревини 40% – це промислові обрізки, до яких належить і пиломатеріал з бокової частини колоди. Він лишається після радіального і тангенціального розпилу цілого стовбуру. Незважаючи на те, що обапіл, на відміну від брусів і дошок, належить до так званої неділової сировини, йому теж знаходять використання.

Отриманий в процесі спилювання лісу і подальшої обробки деревини пиломатеріал з бокової частини колоди ділиться на кілька груп:

  • вироби, одна сторона яких спиляна повністю, а інша або взагалі необроблена, або оброблена частково, через що на ній утворюється вигин (горб). Їх ширина чітко нормується і з тоншого кінця має становити щонайменше 8 см;
  • повздовжні і поперечні обрізки, серед яких можуть бути торці дошок і колод, частини окремих виробів і заготовок;
  • пласкі обрізки фанери, шпону, ДВП і ДСП;
  • шматочки кори, дрібна стружка, тирса, деревний пил.

Перші дві категорії відносяться до ділових відходів, які мають більші розміри і лишаються після розпилювання і обтісування колод. Такі пиломатеріали користуються більшим попитом, тож і коштують дорожче. Їх легко обробляти навіть на звичайному обладнанні. Неділові залишки деревини мають товщину до 3,5 см. Їх використовують для виготовлення паливних палет, деревостружкових і деревоволокнистих плит, які затребувані у меблевому виробництві.

Купити пиломатеріал з бокової частини колоди на ліцензованих товарних біржах

Після набуття чинності 01 липня 2021 р. ЗУ «Про товарні біржі» необроблену деревину лісгоспи мають продавати тільки на організованих електронних торгах. Перші результати доводять, що аукціони підвищили якість та ефективність купівлі-продажу деревної сировини, у тому числі пиломатеріалу з бокової частини колоди. Зокрема, члени Асоціації деревообробних підприємств України відмічають зручність нового програмного забезпечення, що робить торги деревиною доступними навіть новачкам.
Електронні біржові аукціони допомагають усунути багаторічні тіньові схеми, які існували на ринку лісу. На сайті aweu.org.ua ви можете слідкувати за останніми новинами, знайомитися з думками експертів та дізнаватися прогнози щодо попиту на деревину на найближчий квартал.

Попередня стаття Кабмін вніс нафту, газоконденсат, скраплений газ і деревину до переліку товарів, що підлягають торгівлі на біржах
Наступна стаття Продаж деревини в Україні на біржових торгах