Ринок деревини України і її реалізація на товарній біржі

  • 40

Останні кілька років ринок деревини України є однією з найбільш обговорюваних сфер економіки. В першу чергу це зумовлено численними змінами закону «Про ринок деревини». Також приватний бізнес хвилює процес реалізації заготовленого лісу, без якого неможливе функціонування усієї деревообробної галузі. Метою ГС «Асоціація деревопереробних підприємств» є створення нових та розвиток існуючих інструментів продажу лісоматеріалів на ринку необробленої деревини, а також захист інтересів його учасників, плідна співпраця з профільними установами і органами влади.

Ринок ділової деревини та її продаж на організованих біржових торгах

Десь з 2016-2017 рр. лісопромислову галузь регулярно «лихоманило» – продаж необробленої деревини переносився на товарні біржі, звідти переходив на електронні майданчики Прозорро.Продажі. Потім знову повертався на біржові аукціони, однак проводити їх тепер можуть тільки ліцензовані платформи. Паралельно частину сировини державні лісгоспи реалізовували покупцям напряму, необґрунтовано підвищуючи ціни чи очікуючи за це «жирних» відкатів. Це ще більше заплутувало учасників ринку ділової деревини та перешкоджало прозорому продажу стратегічного ресурсу.

Упорядкувати ситуацію допомогло запровадження ряду реформ. У першу чергу – вимоги реалізовувати деревину тільки на ліцензованій товарній біржі. Інформація про майбутні торги публікується заздалегідь – це обов’язкова умова, тож змахлювати «по-тихому» не вийде. Правила, за якими проходять аукціони, однакові для всіх учасників. Переможець визначається автоматично та і в цілому вплив на процедуру якихось сторонніх чинників повністю виключено. До того ж, держава почала жорстко контролювати діяльність товарних бірж, внаслідок чого ви можете бути впевнені у виконанні покладених на них зобов’язань.

Ціна деревини на біржовому ринку України і особливості її формування на електронних торгах

Ще одна перевага біржових аукціонів з продажу ділової деревини, які проходять онлайн – чесна конкуренція між покупцями даного товару. Завдяки прозорим змаганням ліс вдається реалізовувати за його реальною ринковою ціною. Що, звісно, може негативно сприйматися тими учасниками ринку необробленої деревини, які не звикли переплачувати за потрібні матеріали.

Як свідчать дані, наведені на офіційному сайті Асоціації деревопереробних підприємств України aweu.org.ua, у переважній більшості приватний бізнес схвалює підписання договорів з лісгоспами через ліцензовані товарні біржі. Влаштовує їх і ціна деревини на українському ринку, адже вона більше не включає непомірних поборів і хабарів. Чим більше учасників приймають участь у торгах лісом, тим вищий прибуток отримують лісозаготівельні підприємства. Окрім цього, біржі відстежують виконання укладених угод, застосовуючи санкції до їх порушників.

Ще більше про біржовий ринок деревини України ви дізнаєтеся на нашому порталі. Також тут розміщена інформація про те, як стати повноправним членом ГС «АДПУ».

Попередня стаття Підприємці задоволені механізмом продажу пиломатеріалів на біржі
Наступна стаття Чернівецькі деревообробники купують пиломатеріали на біржових торгах