Ліс в Україні вже понад рік продається на біржових аукціонах

  • 10

Деревина є одним із важливих видів сировини для вітчизняних підприємств деревообробної та низки інших галузей. Відтак надзвичайно актуальним завданням для держави в останні роки була розробка механізмів, які б забезпечили ефективність, швидкість та прозорість реалізації лісу.

Розв’язати це питання вдалося влітку 2021 року, коли набув чинності Закон “Про товарні ринки”. Згідно з цим нормативно-правовим документом, уся стандартизована продукція, зокрема й ліс, в обов’язковому порядку реалізуються на біржових аукціонах.

Аукціони по продажу лісу в Україні – основні особливості

Питання реформування вітчизняного ринку деревини було актуальним протягом останніх кількох років. За цей час для реалізації лісоматеріалів встигли використати кілька різних інструментів:

  • прямі договори, де умови продажу лісу встановлював лісгосп;
  • електронні майданчики системи Prozorro.Sale;
  • численні товарні біржі, діяльність яких не контролювалася ніякими органами.

Однак жоден із вищеназваних інструментів не дозволив досягти поставленої цілі – підвищення ефективності лісової галузі. Саме тому усі учасники ринку деревини з нетерпінням чекали на ухвалення та набуття чинності Закону №738-IX.

Вже понад рік ліс-кругляк та інші види лісопродукції продаються на аукціонах, організованих ліцензованими товарними біржами. Чому відповідний крок так швидко вплинув на якість відносин на вітчизняному ринку деревини? Причин кілька:

  • Рівний доступ учасників до інформації. Сьогодні дані про кожен лот знаходяться у спеціалізованих електронних торгових системах. Кожен підприємець може переглянути ту чи іншу інформацію про необхідний лісовий аукціон.
  • Мобільність торгів. Зараз усі аукціони проходять у зручному електронному форматі. Тобто, кожен учасник може виконати ту чи іншу процедуру (наприклад, зробити власну цінову пропозицію чи сплатити внески) дистанційно.
  • Автоматизація аукціонів з продажу лісу-кругляка. Переможець торгів обирається ЕТС за найбільшою ставкою, тому більше ніякі сторонні фактори не можуть вплинути на кінцевий результат.
  • Формування учасниками аукціонів справедливої ціни деревини. Відтепер вартість на лісопродукцію утворюється, виходячи із заявок учасників на купівлю-продаж.
  • Легкість доступу до аукціонів по лісу. Долучитися до торгів надзвичайно просто – для цього достатньо акредитуватися на будь-якій ліцензованій біржі.

У 2022 році аукціони по лісу в Україні проходять на ліцензованих товарних біржах

Навіть в умовах воєнного часу підприємці активно здійснюють торгівлю деревиною. Відповідно у боротьбі за кожен лот можна спостерігати високу конкуренцію. Як наслідок – збільшуються доходи держави, що є надзвичайно важливо в умовах війни.

Вже понад рік в Україні ліс продається на електронних аукціонах. За цей час до торгів долучилися тисячі вітчизняних підприємців, які позитивно оцінюють зміни на ринку.
Стати учасником аукціонів вже сьогодні можете й ви. Для цього пройдіть акредитацію на будь-якій біржі, що має відповідну ліцензію. Також рекомендуємо слідкувати за новинами на сайті aweu.org.ua. На нашій платформі ви знайдете безліч цікавої та корисної інформації про основні зміни в лісовій галузі, стан ринку деревини тощо.

Попередня стаття Підготовка до зими. Скільки зараз коштують дрова, брикети чи вугілля для опалення
Наступна стаття ГС "АДПУ": Українські деревообробники практично не мають стратегічних переваг