Економіка невизначеності

  • 12

Про ринок пиломатеріалів Північної Америки.

У 2020–2021 роках пандемія Covid-19 була основною силою, що порушила торгівлю деревиною на Північноамериканському континенті. У 2022 році її замінив серйозний економічний спад та невизначеність, яку спричинила війна в Україні. Після ще одного року безпрецедентної волатильності трейдери та аналітики ринку задаються питанням, що чекає північноамериканський ринок пиломатеріалів у 2023 році.

Попит буде падати

Британська аналітична компанія Fastmarkets проаналізувала можливий попит на пиломатеріали та інші вироби з деревини з огляду на стан будівельного ринку та попиту на нове житло в США. З початку 2022 року продажі нових будинків у США впали на 20–30% через високі іпотечні ставки та ціни на житло. Перспективи нового житлового будівництва у 2023 році виглядають доволі складними через надлишок житла на ринку. Все це призведе до автоматичного зниження потреби будівельної галузі у деревині.

За останнім прогнозом Fastmarkets споживання пиломатеріалів хвойних порід у США скоротиться на 4–5% (2,2 млрд футів дощок (BBF)) до приблизно 48,2 BBF у 2023 році. Це наслідок падіння споживання приблизно на 1,6% (0,8 BBF) у 2022 році, викликаного різким зниженням активності в будівництві нового житла в другій половині року та значною корекцією попиту на пиломатеріали в сегменті DIY («зроби сам»). Варто зазначити, що можливе зниження попиту на 2,2 BBF буде найбільшим з 2009 року, в якому таке падіння сягнуло аж 8 BBF.

Втім, аналітики припускають, що зниження попиту частково може зменшити доволі великий, хоча й нестабільний ринок ремонту та модернізації (R&R). Однак, масштабна активність професійного ремонту, швидше за все, також почне слабшати у 2023-му. Це пов’язують із жорсткою монетарною політикою Федеральної резервної системи США (FRS), через яку темпи будівництва та ремонту житла і надалі продовжать падіння, безробіття почне збільшуватися, а заощадження – зменшуватися.

Загалом, прогнозують у Fastmarkets, у 2023 році умови попиту на пиломатеріали залишаться дуже складними для роздрібних торгівців будматеріалами, оптовиків і лісопильних заводів.

Волатильність цін піде в минуле

Щодо коливання цін на пиломатеріали хвойних порід, то на думку аналітиків з Fastmarkets вони, ймовірно, будуть вищими, ніж у період до 2018 року, коли місячне зростання у 20 дол. США за тисячу футів дощок (MBF) було значним. На початок 2023 року запаси в ланцюжку постачання залишалися низькими, ризики транспортування та розподілу зросли, а проблеми з доступністю колод у Британській Колумбії та на північному заході Тихого океану і надалі перешкоджатимуть розширенню поставок для більшої частини Північної Америки. Проте непередбачувана нестабільність ринку, яка спостерігалася з весни 2020 року, здається, відходить у минуле.

Причин цьому кілька, вважають у Fastmarkets. Учасники ринку продовжують сподіватися на запаси роздрібної торгівлі в ланцюжку постачання як на потенційний каталізатор значного відскоку цін. У той же час запаси, зазвичай, є необхідною умовою для підвищення цінового тиску на такий товар, як пиломатеріали. Як правило, ринок потребує поєднання зростаючого попиту та запасів, щоб стимулювати стійке зростання цін.

Пропозиція на ринку нарешті відреагувала на рекордні ціни за останні три роки. Виробництво лісопильних заводів повільно зростало після перебоїв, спричинених пандемією та вимушеними відпустками працівників навесні 2020 року. Хоча лісопильням знадобилося 12–18 місяців, щоб повернути чисельність працівників до більш нормального рівня, їм все ж вдалося нормалізувати виробництво, яке тепер стабільно випереджає попит. Крім того, транспортні та логістичні збої, які ускладнювали виробничі проблеми, що було визначальною рисою цінового «ралі» наприкінці 2021 року та на початку 2022-го, зараз, здебільшого, зменшилися. Доступність бортового транспорту різко зросла, а залізничні доставки у 2023-му продовжують покращуватися після серйозних перебоїв у зимовий період 2021–2022.

За прогнозами Fastmarkets у 2023 році ціна базових пиломатеріалів типу Western SPF 2&Btr 2×4 становитиме, в середньому, 402 дол. США за MBF, а каркасних – 419 дол. США за MBF. Ринкові ціни на обидва індекси продовжують плавати нижче цих рівнів, оскільки дилери все ще дуже неохоче поповнюють запаси через загрозу рецесії. Проте, вже навесні може дещо підвищитися сезонний попит. Крім того, значне скорочення виробництва у відповідь на поточні слабкі умови ціноутворення, ймовірно, стане каталізатором збалансування ринку – вважають у Fastmarkets.

Британська Колумбія: плануються закриття

Одним із викликів на 2023 рік для північноамериканського ринку є те, що значна частина галузевих потужностей (близько 1,5 BBF) у Британській Колумбії може бути зупинена на невизначений термін або назавжди протягом наступних 12–18 місяців. Слабкі ринкові умови і довгострокові обмеження доступності сировини, антидемпінгові та компенсаційні мита США на пиломатеріали, доволі повільний механізм ціноутворення є чинниками, що впливають на роботу лісопильних заводів, які виробляють габаритні пиломатеріали в цій канадській провінції.

Впродовж останніх місяців спостерігалися кілька раундів тимчасових скорочень виробництва, оскільки канадські лісопильні намагалися забезпечити його відповідність зниженому попиту, але це не дало очікуваного результату.

За підрахунками Fastmarkets, лише оголошені скорочення виробництва на лісопильних заводах Британської Колумбії у четвертому кварталі 2022 року склали понад 0,7 BBF, що становить близько 4% квартальних потужностей Північної Америки. Це є найвищим рівнем з початку пандемії Covid-19. На думку аналітиків, у найближчій перспективі багато з цих тимчасових скорочень виробництва перейдуть на безстрокові або постійні закриття лісопильних підприємств, оскільки попит все ще залишається доволі низьким. Це буде одним із ключових чинників, які будуть впливати на ринок, особливо в другій половині 2023 року.

Експорт і санкції

Американські та канадські експортери впродовж 2022 року продовжували втрачати частку ринку Китаю та Японії на користь Європи та РФ. Економіка ЄС «придушила» попит на континенті на північноамериканські види деревини і змусила європейських виробників збільшити обсяги експорту, щоб компенсувати слабкі внутрішні продажі.

Як наслідок, європейський експорт до США у жовтні 2022-го досяг рекордних темпів, піднявшись до 1,54 BBF, що на 13% більше порівняно з 2021 роком. Трейдери очікують, що США залишатимуться привабливим ринком для європейських експортерів принаймні впродовж першої половини 2023 року.

Загалом, більшу частину минулого року трейдери пристосовувалися до торгівельних санкцій проти Росії, що виникли в результаті її агресії в Україні, і долали широку невизначеність щодо того, як реакція світу на вторгнення, зрештою, вплине на світову торгівлю. Між тим, трейдери почали 2023 рік у режимі відновлення та контролю збитків, тоді як ситуація з війною залишається невизначеною. В економічному прогнозі Fastmarkets зазначається, що війна в Україні підняла глобальну економічну невизначеність до «рівня, якого не було десятиліттями».

Джерело: ЕКО інформ

Попередня стаття ГС «АДПУ» звернулась до митників з проханням пояснити чому виникають проблеми з експортом паливної деревини
Наступна стаття Лісова галузь: як реформа долає кризу