Юрій Болоховець: “Детінізація ринку деревини, посилення відповідальності за невиконання біржових договорів, стимулювання українських деревообробників”

  • 17

Ці та інші питання роботи галузі обговорювали з учасниками ринку під час наради, яку ініціювала ГС «Асоціація деревообробних підприємств України» (АДПУ).

Ще до початку створення ДП “Ліси України” точилось розмови щодо ризиків втрати лісогосподарськими підприємствами сертифікатів FSC.

Як результат, на даний час у базі отримувачів сертифікатів FSC вже 48 філій ДП «Ліси України». Плануємо, що до кінця тижня сертифікати отримають ще 16 філій.

По 27 філіям процес сертифікації буде включати виїзний аудит, адже внаслідок військових дій, приєднання нових територій суттєво змінились деякі параметри, які враховуються органом сертифікації. Ще 6 філій ДП «Ліси України» вперше розпочали сертифікацію.

Загалом, плануємо, що сертифікати у найближчий перспективі отримають 97 філій. Вітчизняні деревообробники будуть цілком забезпечені сировиною, яка дозволить успішно конкурувати на європейському та інших міжнародних ринках.

У минулому році відбулась важлива подія: реалізація не лише необробленої деревини, але й пиломатеріалів була переведена на біржові торги. Ще до ухвалення довгоочікуваного галузевого Закону ми створили в України справжній, прозорий та відкритий, ринок деревини. Це один з факторів, який забезпечив високі економічні показники роботи галузі за підсумками 2022 року.

Проте деякі аспекти існуючої системи реалізації потребують удосконалення.

По-перше, робота філій щодо формування лотів та умов контрактів буде уніфікована.

По-друге, має відбутись диверсифікація розмірів лотів. Наразі середні та великі підприємства стикаються з труднощами щодо адміністрування великої кількості дрібних угод, відстеження виконання кожного контракту, який часто вимірюється кількома десятками кубів деревини.

Якщо раніше виникали побоювання, що укрупнення лотів може призвести до звуження пропозиції для малих переробників, то сьогодні такої загрози не існує в принципі. Ринок абсолютно профіцитний. У першому кварталі 2023 реалізовано лише приблизно 50% від виставленої на торги деревини.

По-третє, назріла нагальна необхідність посилення відповідальності за невиконання контрактів, адже наразі покупцями вибирається у середньому лише 70% законтрактованої продукції. Розуміємо, що останні місяці роботу деревообробників дестабілізували системні відключення електроенергії. Проте ситуація покращується.

Представники біржі рекомендують розглянути інструмент додаткового гарантованого внеску, який повертається після сплати за останню партію законтрактованого товару. В свою чергу, ринок вважає, що застосування такого інструменти не завжди є доцільним, адже є компанії з бездоганною історією, які довели, що добросовісно виконують договори. Проте для порушників дійсно необхідний певний запобіжник.

Одночасно планується посилити і відповідальність філій ДП «Ліси України». Зокрема, філія буде позбавлятися фінансування по договору, який не виконує. Контракт буде переданий іншій філії.

Під час обговорення торкнувся особливо важливого для нас питання детінізації ринку. Держлісагентство майже завершило процес погоджень для запровадження електронного лісорубного квитка. У поєднанні з електронним сертифікатом походження лісоматеріалів та системою декларування операцій з деревиною (плануємо запровадити у перспективі) електронний квиток унеможливить значну частину схем з “сірою” деревиною. У той же час нашою метою є замкнений ланцюг прослідкованості обігу деревини – від заготівлі до переробки. В цьому контексті ми розраховуємо на взаємодію з учасниками ринку.

Дякую представникам ДП «Ліси України», ГС «Асоціація деревообробних підприємств України» (АДПУ), Української універсальної біржі, Української енергетичній біржі, представникам профільних регіональних асоціацій, учасникам ринку за змістовну дискусія. Вважаю, у нас з’явився чудовий майданчик для системного обміну думками та напрацювання рішень.

Джерело: Відкритий Ліс

Попередня стаття Україна та ЄС об’єднають ініціативи зі збереження лісів — Міндовкілля
Наступна стаття Закарпатські лісівники використовують квадракоптери