Гарячі новини :

Управління лісами може бути різним, навіть в межах країни

Ринок деревини в Україні продовжує успішно розвиватись. Цьому сприяло рішення голови Держлісагентства Юрія Болоховця, згідно з яким з липня 2021 року державні лісові господарства реалізують деревину виключно на ліцензованих товарних біржах. Доступні та ефективні торги, здійснення моніторингу за виконанням сторонами біржових угод, запуск аналітичних інструментів зробило ринок прозорим, конкурентним, а ціни на ресурс ринковими. Як результат держава отримує значні додаткові надходження, а представники галузі – збалансований ринок.

Проте така картина стосується не всіх лісів господарств України: тільки 71% лісів знаходяться в підпорядкуванні ДАЛРУ та ДП «Ліси України», 27% належать комунальним і іншим лісогосподарським підприємствам. Оскільки зазначені лісозаготівельні господарства грають за власними правилами, то й показники значно відрізняються. Основною причиною такої різниці – є різний підхід в питанні реалізації.

За 2022 рік лісгоспами комунальної власності було реалізовано 1 млн 347 тис. куб. м необробленої деревини на суму 1 млрд 664 млн грн, вартість знеособленого кубометра реалізованої деревини становив 1235 грн, що на 505 грн, або в середньому на 30% менше ніж у підприємств Держлісагентства.

У тому числі в комунальних лісових господарствах середня вартість реалізації дров’яної деревини промислового використання менша на 342 грн, а круглих лісоматеріалів на 946 грн, ніж на підприємствах, що підпорядковувались ДАЛРУ.

Річ у тому, що у 2022 році 60% (приблизно 808 тис. куб. м) реалізованого комунальними суб’єктами господарювання ресурсу було відвантажено за прямими договорами, без конкуренції.

Таким чином через лише часткове використання конкурентних ліцензованих торгів, і як наслідок заниження цін, протягом  2022 року лише комунальними підприємствами й місцевими бюджетами недоотримано доходу в обсязі 680 млн грн.

Це лише одна з проблем із відсутності єдиного підходу до управління лісовим багатством нашої країни. Ще є велика кількість питань щодо контролю за показником заготівлі ділової деревини з 1 га площі, відновлення лісових масивів тощо. Але сьогодні вже чітко стає зрозумілим, які підходи приносять кращий результат державі та місцевим громадам.

Попередня стаття АМКУ виграв суд ТОВ «Утесистем»
Наступна стаття Лісова реформа: перші результати