Пелетний ринок

  • 43

Того року ринок деревних пелет зіткнувся з двома критичними викликами: впливом інфляції на ланцюжок постачання та російське вторгнення в Україну, що негативно відобразилося як на пропозиції, так і світовому попиті на це паливо. Ситуація у 2023-му, попри деякі покращення, все ще залишається доволі невизначеною.

Інфляція і ціни на сировину

Сьогодні прагматична та раціональна політика багатьох країн світу визнає цінність відновного твердого палива з екологічно чистих джерел для виробництва тепла та електроенергії як необхідного механізму підтримки переходу до декарбонизованого майбутнього. У своєму останньому звіті провідна аналітична компанія ринку деревних гранул FutureMetrics (США) вказує на проблеми, з якими зіткнувся ринок пелет у минулому році, та дає прогноз на його розвиток у поточному.

Незважаючи на наявні проблеми та виклики, аналітики компанії твердо вірять, що переваги, отримані від заміни деяких видів викопного палива на пелети з оновленим вмістом вуглецю, сприятимуть стабільному попиту принаймні протягом наступних кількох десятиліть. Між тим, висока інфляція в більшості країн світу створює проблеми в кожному секторі економіки. Для виробників пелет існує очевидне занепокоєння щодо вартості робочої сили, витратних матеріалів та електроенергії. Однак, найбільша вартість виробництва деревних пелет – це вартість доставленої деревної сировини.

Як відзначають у FutureMetrics, пелетні заводи є доволі уразливою ланкою ринку, оскільки залежать від залишків деревини на лісопильнях та лісозаготівель. Пелетні заводи не можуть сплачувати ціни за необхідну їм сировину на рівні цін на пиловник. Тому, великою мірою їх можливості залежать також і від попиту на продукцію основних споживачів деревини, тобто лісопильних заводів. За підрахунками, в середньому близько 60% пиловника стає пиломатеріалом або іншою готовою продукцією. Решта – тирса, обрізки та кора.

Спад будівництва та транспортні витрати

Як приклад проблеми ринку пелет у 2022 році FutureMetrics приводить високу інфляцію у Північній Америці (США, Канада). Підвищення процентних ставок збільшило вартість володіння житлом. Щомісячна вартість іпотечного кредиту на типовий будинок у США за останні 18 місяців подвоїлася. Як результат, кількість нових приватних будинків у США значно скоротилася. Враховуючи, що значний обсяг будівельних матеріалів при спорудженні типового будинку в США та Канаді становить дерево, скорочення будівництва призвело до падіння попиту на пиломатеріали, та, відповідно, уповільнення обсягів лісопиляння. Найбільш гостро це спостерігається в Західній Канаді. Тож зниження попиту на пиловник зменшує виробництво і лісових відходів, що впливає і на роботу пелетних заводів.

До циклічного спаду на ринку житла додались і високі ціни на дизельне паливо. Значна частка вартості сировини, що постачається на пелетний завод, складається з вартості дизельного палива, яке використовується для транспортування. Чим більший радіус доставки і розмір пелетного виробництва, тим чутливіше воно до змін вартості дизельного палива. З подібними проблемами стикаються більшість виробників пелет не лише Північної Америки, але й інших регіонів.

Чинник війни і тепла зима

Російське вторгнення в Україну та пов’язані з ним санкції сколихнули всі сектори світової економіки. Енергетичні ринки, включаючи сектор деревних пелет, також зазнали сильного впливу цих чинників.

У 2021 році РФ, РБ і Україна становили близько 15% загальної міжнародної торгівлі деревними пелетами. Більшість цієї торгівлі йшла до Західної Європи. Багато російських виробників пелет сертифіковані як за стандартами SBP, так і за ENplus, що дозволяло використовувати їх на промислових і опалювальних ринках Європи та Великобританії. Внаслідок російської агресії в Україні дію цих сертифікатів призупинено на невизначений термін, а прямий імпорт з Росії та Білорусі до Європи зведений до нуля.

Наслідки цього раптового дефіциту були драматичними: і промисловий сектор, і сектор опалювальних пелет в Європі та інших країнах світу зазнали безпрецедентного стрибка цін. Втім, кілька обставин пом’якшили початкові наслідки, дозволивши спотовим цінам впасти з рекордно високих значень. Так, ця зима в Європі поки що є надзвичайно м’якою. Нижчий, ніж зазвичай, попит на опалення дозволив збільшити запаси пелет, зменшивши тиск на ціни. Крім того, ціни на природний газ у Європі також значно впали від своїх максимумів, що спонукає до збільшення використання замість пелет природного газу. Слабкий попит у промисловому секторі Великобританії дозволив частково заповнити дефіцит опалювальних пелет в ЄС. Але обидві ці пом’якшувальні обставини, ймовірно, зникнуть, коли, рано чи пізно, погода стане холоднішою, і електростанції Великобританії споживатимуть пелети у звичайних обсягах.

Хоча російські пелети не поставляються безпосередньо на основні ринки ЄС, вони можуть частково «просочуватися» в деякі європейські країни. Один із можливих шляхів – через Туреччину, експорт з якої в ЄС після запровадження санкцій суттєво зріс. Втім, без експорту з Росії, Білорусі та України, навіть враховуючи певний «витік», світова пропозиція пелет значно не відповідає попиту. Як зазначають аналітики FutureMetrics, ринки вже були напруженими на початку 2022 року, тобто ще до введення санкцій. Раптове та несподіване падіння пропозиції призвело до скорочення сукупних світових ринків пелет на понад 2 млн тонн у 2022 році, якщо навіть припустити, що на ринки все ще надходить певна кількість «санкційних» пелет через треті країни.

Дефіцит збережеться

Як вважають у FutureMetrics, ринки, особливо в Західній Європі, все ще будуть значно дефіцитними у 2023 році. Значна частина дефіциту 2023 року пов’язана зі зростанням ринків опалення. Багато невеликих приватних пелетних компаній в Європі не відстежуються, тому їхні плани щодо розширення виробництва невідомі. Проте, як показує практика останніх років, зростання виробництва в Європі традиційно не відставало від зростання попиту.

Нове або розширене виробництво пелет потребує нового обладнання, тому не може розпочатися швидко. Зокрема нова пелетна фабрика, від концепції до повного виробництва, займає, щонайменше, два роки, а то й більше. Між тим, поки не зафіксовано довгострокових угод чи проєктів для підтримки будівництва нових пелетних заводів. Крім того, на ринку є побоювання, що мільйони тонн поставок з Росії можуть якимось чином, в обхід санкцій, знову потрапити до Європи і конкурувати за частку ринку. Ця невизначеність може перешкодити інвестиційним рішенням щодо нових виробничих потужностей, спрямованих на вирішення проблеми поточного дефіциту опалювальних пелет на європейських ринках.

Загалом, аналітики FutureMetrics вимушені констатувати, що невизначеність, породжена високою інфляцією та війною в Україні, а також впливом санкцій, робить неможливим прогнозування тривалості та кінцевих наслідків ринкових збоїв у найближчій та середньостроковій перспективі. Проте доведена вигода від викидів вуглецю та економічна цінність використання відновного твердого палива для виробництва тепла та диспетчеризованої електроенергії, а також нові ринки для згущеної біомаси як сировини для біохімічного та сталого виробництва авіаційного палива означає, що до кінця цього десятиліття та у наступному в цьому секторі буде спостерігатися подальше зростання.

Джерело: ЕКО-інформ

Попередня стаття Біржові торги деревиною є зручними для учасників ринку
Наступна стаття ГС "АДПУ": Впровадження нових інструментів на ринку деревини