Деревина: будова, властивості, популярність використання

  • 24

Дерево складно назвати примхливим матеріалом. Воно прекрасно обробляється всіма доступними способами та засобами. Потрібно лиш пам’ятати, що деревина не прощає грубих помилок майстра. Чим складніша будова і властивості деревини, тим більша ймовірність допустити промах в обробці, який не завжди можна швидко усунути.

В цілому, деревні матеріали мають ряд особливостей, які приваблюють покупця. Низька теплопровідність, висока міцність і стійкість до навколишнього середовища. Відсутність запаху, нешкідливість для людського організму. Зовнішня привабливість за кольором і текстурою – переваги можна перераховувати до безкінечності. У жодного іншого будівельного або конструкційного матеріалу не буде такого переліку хороших якостей.

Будова та властивості деревини

Кожна порода дерева має свій легко впізнаваний малюнок і відтінок. Професіонали можуть навіть визначити деревину, яка пройшла додаткову обробку лаком і змінила свій декоративний вигляд. Можна ймовірно вказати, по річним кільцям, скільки сучків і пагонів може бути на оброблюваному матеріалі. Можна навіть уявити зовнішній вигляд майбутнього виробу. Тільки потрібно буде визначити напрямок волокон по зрізах.

Будова деревини передбачає наявність по зовнішній основі дерева кори. Але вона не використовується при роботі з пиломатеріалами. В лісозаготівлі кора зривається з дерева в ту ж мить, як була спиляна деревина. Так як в корі живуть мікроорганізми, здатні пошкодити її. Частина, що залишилася, після зняття кори, і є той природний матеріал, який цінується в столярній справі по всьому світу. Деревина проходить обов’язкову сушку і потрапляє на розпилювання.

Які ж бувають зрізи дерева?

Спочатку, при обробці деревини, фахівці завжди орієнтуються на виявлення красивого і рівного бруска. Адже унікальний і привабливий малюнок (текстура і відтінок) піднімають ціну пиломатеріалів вгору. Пиломатеріали, виготовлені з однієї колоди, можуть мати разючу відмінність в ціні, просто через зовнішній вигляд. І щоб домогтися цього, використовують 3 види розпилу колод:

Поперечний (торцевий) зріз. Виконується поперек волокон. Якщо простіше – завжди дає малюнок, де видно річні кільця.

Радіальний. Виконується уздовж волокон деревини. Розпил вважається найдешевшим і найфективнішим. Залежно від породи дерева, розпил може мати барвисту текстуру і унікальний зовнішній вигляд.

Тангенціальний. Виконується під кутом 45 градусів щодо стовбура дерева. Цей спосіб використовують для отримання унікальних текстурних малюнків. Нерідко ці малюнки нагадують витягнуті конусоподібні лінії. Але, на все впливає будова та властивості деревини.

Крім знань про породу дерева, його вік та технічні характеристики, потрібно розуміти, як правильно обробляти деревину, що відрізняється по сорту і типу спилювання. Будь-яке незначне технологічне відхилення в процесі лісозаготівлі і деревообробки позначиться на кінцевому результаті в будівництві. Тому, оздоблювальні роботи краще довіряти професіоналам.

Сушка пиломатеріала

Важливим аспектом є вологість деревини. Так в будівництві будинків допускається використання свежеспіленних матеріалів, а от для продукції меблевого виробництва використовують виключно якісно просушену деревину. Природно, що трудо – і енерговитрати, пов’язаними з сушінням пиломатеріалів підвищують їх кінцеву вартість, але обійтися без них в деяких випадках виявляється проблематично.

Пиломатеріали природної вологості (від 35 до 80%) схильні до поразки грибкових і гнильних мікроорганізмів. Слід знати, що такий пиломатеріал, особливо укомплектований в щільні пакети і в теплу пору року особливо, може прийти в повну непридатність в Протягом усього лише кількох днів. Цей фактор робить неможливим не те що використання, але і транспортування пиломатеріалів природної вологості на досить великі відстані. Якщо відповідно до умов поставки пиломатеріали повинні бути відтранспортувати на значні відстані, то вміст вологи доводиться до рівня т. н. “транспортної вологості”, тобто нижче 22%. Для того, щоб добитися такого показника, пиломатеріали просушують природним шляхом відповідно до ГОСТ 3808.1-80 “Пиломатеріали. Атмосферне сушіння і зберігання”.

Пиломатеріали транспортного рівня вологості Ви можете застосовувати на не надто відповідальних будівельних ділянках, а також для виготовлення тари, транспортних піддонів і пр. Для того, щоб виготовити більш якісну і дорогу будівельну або оздоблювальну конструкцію, пиломатеріали сушать примусово в спеціальних сушильних камерах. Залежно від призначення пиломатеріалу вологість, що досягається в процесі камерної сушки, може коливатися в межах 6 – 14%. Якісна сушка проводиться в суворій відповідності з ГОСТом 19773-84 “Пиломатеріали. Режими сушки в камерах  періодичної дії“.

Попередня стаття Продаж необробленої деревини виключно на електронних аукціонах виведе ринок із тіні
Наступна стаття У квітні державні лісгоспи заробили 144,4 млн гривень від продажу необробленої деревини